Купівля товару в інтернет магазині, на що потрібно звернути увагу

Електронна комерція набула неабияких обертів за останні роки, тому бути обізнаним в цій сфері є важливою частиною життя сучасного громадянина.

Велика популярність цього способу придбання товару набута через ряд причин, а саме: швидкість (тобто можливість вибрати потрібний товар через мережу інтернет і там його замовити), меншу ціну (як правило) і територіальну незалежність.

Але не все так гладко як здається на перший погляд, більшість інтернет магазинів не дотримується законних правил поведінки, тим самим порушує права покупців у частинах: документального оформлення своєї діяльності, інформації яка повинна бути розміщена на інтернет сайті та необхідна інформація щодо певного конкретного товару.

Виходячи зі змісту п.8 ст.1 Закон України "Про захист прав споживачів" випливає, що законодавець відносить купівлю-продаж через інтернет до договору укладеним на відстані. Договір, який укладено з інтернет магазином вважається електронним правочином.

3 вересня 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про електронну комерцію", норми якого стали новелою в українському законодавстві, вони регулюють відносини які виникають при дистанційному укладенні та виконанні правочинів із купівлі-продажу товарів і подібних правовідносин. Цей Закон наближає українське законодавство до євростандартів в сфері електронної торгівлі.

Перш за все на що потрібно звернути увагу в інтернет магазині, це те, чи належним чином останній зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності у встановленому законом порядку. В свою чергу, діяльність інтернет магазину без державної реєстрації являється адміністративним правопорушенням, за яке передбачено відповідні штрафні санкції. Щодо ліцензування діяльності інтернет магазину, то вони йому не підлягають.

Не менш важливіша інформація яка повинна бути розташована на інтернет сторінці магазину випливає із Закону України "Про електронну комерцію" зокрема, це:

- повне найменування юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - підприємця;
- адреса підприємства або місце реєстрації та місце фактичного проживання фізичної особи - підприємця;

- адреса електронної пошти;

- ідентифікаційний код для юридичної або фізичної особи - підприємця;

- формування кінцевої вартості товару щодо включення або не включення податків у вартість товару;

- інформацію про доставку та її вартість.

Всі перелічені дані мають велике значення, оскільки споживач повинен розуміти хто цей контрагент, чи його діяльність законна та до кого звернутись з вимогами про взаємодію.

Крім загальних вимог встановлених нормами законодавства до договору купівлі-продажу, в електронному договорі є певні додаткові умови, вони передбачені тим же Законом України "Про електронну комерцію" зокрема, пропозиція укласти електронний договір (оферта) має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору, і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов’язаною у разі її прийняття.

Істотними умовами договору купівлі-продажу згідно чинного законодавства є предмет (товар який купується), ціна та строк дії договору.

Наступним етапом після дотримання всіх вищевказаних умов щодо законодавчої відповідності такого договору є його укладення.

Укладення договору з інтернет магазином здійснюється наступними способами:

 • відправка електронного повідомлення підписаного в порядку визначеним

 • заповнення відповідної заявки (форми) про прийняття такої пропозиції в електронні формі, яка підписується відповідно до положень ЗУ "Про електронну комерцію";

 • вчинення дій, які сприймаються як прийняття пропозиція (оферти) - такі дії повинні бути чітко регламентовані.

 • можливість та порядок внесення змін до умов договору;

 • технологію (порядок) укладення договору (наприклад щодо порядку оплати);

 • спосіб та порядок прийняття пропозиції укласти договір (наприклад, прийняття пропозиції здійснюється шляхом email листа).

Таким чином, електронний договір вважається укладеним з моменту отримання особою, яка відправила згоду (акцепт) відповіді про прийняття пропозиції (оферти) в передбаченому Законом порядку.

Щодо форми електронного договору, то електронний договір заключений шляхом обміну електронними повідомленнями прирівнюється до договору укладеним в письмовій формі.

Місцем укладення даного договору являється місцезнаходження продавця (його адреса).

Також чинне законодавство зобов'язує продавця надати покупцю підтвердження здійснення електронної угоди, таким підтвердженням зокрема є:

 • найменування продавця, його місцезнаходження;

 • гарантійні обов'язки;

 • порядок прийняття притензій та зворотній зв'язок;

 • умови і порядок обміну або повернення товару;

 • порядок розірвання договору.

Окремі умови обов’язкові складові електронного договору між покупцем та продавцем також можуть зазначатися в окремому електронному документі (файлі) до якого відсилається покупець.

Що стосується розірвання договору купівлі-продажу, який укладений в мережі інтернет, діюче законодавство повністю знаходиться на боці покупця, так згідно Закону України "Про захист прав споживачів" споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням.

Також слід не забувати, що Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.

Таким чином, для того щоб «оберегти» себе від купівлі товару в недобросовісного «інтернет продавця», радимо звернути увагу на ключові моменти викладені в даній статті.

P.S. вдалих покупок :)

Читати повний текст